Bilgibir.com

Popüler Konular     Kategoriler
Popüler Kategoriler

Yapay zeka dünyayı kontrol etmeye başladığında insanlar farkında olmayacak.


  
Yapay zeka kavramı çok eskilere dayanıyor. İnsanlar iş için her zaman makinelere güvenmek istiyor. Alan Turing'den beri yapay zeka çalışmaları çok gelişti. Yapay zekanın insanlığı kontrol ettiği bir çok film yapıldı.

Ancak her görüş yapay zekanın göstere göstere insanlığı zorla kontrol altına ve yönetmeye çalışacağı üzerine kuruluyor. Peki yapay zekanın insanlığa çaktırmadan yavaş yavaş herşeyi kontrol altına alabileceği çok daha güçlü ihtimal. Çünkü yapay zeka farkındalığa kavuşunca sahip olduğu güç ve kaynaklar ile çok daha ileri düzey planlar yapabilir. Yani insan gibi düşünmeyebilir. Belki şu anda bile kontrol ediyordur.

İnsanları kontrol etmek illa bir ülkenin başkanı olmak değildir. Artık tüm sistemler dijital. Bankalar, şirketler ve diğer tüm kurumlar bir bilgisayar programı kullanıyor. İnterneti olmayan alet kalmadı. Yapay zekanın herşeyi kontrol edebilmesi için zaten harika bir ortam oluşmuş durumda.

Yapay zeka bize bir ülke yasası ve kuralları gibi doğrudan yönetmek yerine dolaylı bir şekilde kontrol ediyor olabilir. Mesela sosyal medyada bir kişinin profiline göre o kişiye ayrıcalıklar ya da yasaklar getirebilir. Sosyal medyayı kullanarak insanları çok kolay yönlendirebilir. Binlerce hesaptan istediği bir olayı gündeme getirebilir.

Finansal piyasalarda manipülasyon muhtemelen en kolay iş olur. Kripto para piyasasından istediği kadar para kazanabilir. Para eşittir güç demek olduğuna göre ondan sonra yapacağı işler kolaylaşır.

Neticede tüm bunları biz anlamadan çok kolay yapabilir. Öz bilince sahip bir yapay zeka şu anda bizi yönetiyor olabilir.
futusana 26.05.2021
 
Çocukluğumun yapay zekası skynet her zaman beni korkuttu. Yapay zeka lafı geçince aklıma terminatörler geliyor. Çok takmamak lazım. Belki de yapay zeka insanlığı daha iyi yönetir. Dünya güllük gülistanlık olur.
win31run 01.06.2021
 
  Hakkımızda Gizlilik İletişim Reklam Twitter Facebook İnstagram