Bilgibir.com

Popüler Konular     Kategoriler
Popüler Kategoriler

En iyi yatırım aracı nedir? Paramızı nasıl değerlendirmeliyiz?


  
Herşeyden önce sağlık olsun da para hepimiz için önemlidir. Hepimiz hayata zenginler gibi çok şanslı başlamıyoruz. Zar zor biriktirdiğimiz parayı en iyi nasıl değerlendirmeliyiz?

Paranızı ya da varlıklarınızı dengeli bir şekilde paylaştırmanız yatırımla ilgili bilgisi olmayanlar için en mantıklı yöntemdir. İlk önce yatırım araçlarını tanıyalım.

- Mevduat : Paranızı TL ya da döviz olarak mevduat faizinde tutabilirsiniz. Bu seçenekte en önemli etken faiz oranıdır. Mevduat faizi alarak her gün ya da ay paranızın arttığın görmeniz sizi mutlu edecektir. Ancak unutmamanız gereken o faizin büyük bir kısmı sadece anaparanızın değerini koruyacaktır. Örneğin, bir ülkede enflasyon oranı yıllık yüzde 10 ise ve siz mevduatınıza yıllık yüzde 10 faiz alıyorsanız para kazanmıyorsunuz demektir. Yüzde 10 enflasyon o ülkedeki her ürünün fiyatının ortalama yüzde 10 arttığını belirtmektedir. Para kazanmış olmanız için mevduatınıza enflasyondan yani yüzde 10'dan fazla faiz almanız gerekir.

Bunu gerçek bir örnekle anlatalım. 100.000 TL'nizin olduğunu varsayalım. Siz yüzde 10 faiz aldığınızda paranız 1 yıl sonra 110.000 TL olacak. Yüzde 10 enflasyonlu bir ülkede 100.000 TL değerinde bir araba fiyatı da 1 yıl sonra 110.000 TL olacak. Siz 110.000 TL olan paranızdan harcama yaptığınızda arabayı alamayacaksınız. İşin aslı faiz sadece alım gücünüzü korur. Siz para kazanmak için reel faiz yani enflasyon üstü faiz almanız gerekir.

- Döviz : Paranızı dolar ya da euro gibi başka bir ülke parasına çevirerek saklayabilirsiniz. Bu şekilde paranızın değerini enflasyondan koruyabilirsiniz. Tabi aldığınız dövizin Sahibi ülkede enflasyon varsa dolar ve euroda çok düşüktür olsa enflasyon kaybınız olacaktır. Bununda çözümü döviz mevduattır. Dövizinize de büyük para birimlerinde faiz düşük olsa da mevduat faizi alabilirsiniz. Sonuçta döviz türleri de paranızın sadece değerini korumaya yöneliktir.

- Altın : En sağlam yatırım araçlarından biridir. Aslında tüm paralar ülkelerinin borç senedidir. Gerçek para ise altındır. Altın onlarca yıllık grafiklere bakarsanız varlıklarınızı hem TL hem de dövizden çok daha iyi korudu. En güçlü para birimlerine sahip ülkeler bu paralardan bir tuşla istedikleri kadar basabilmektedir. Ancak altın sınırlı bir varlıktır. Bu nedenle ülkelerin enflasyonundan çok daha fazla değer kazanmaktadır.

- Borsa : Şimdiye kadar bahsettiğimiz yatırım araçlarından çok daha fazla hareketli bir yatırım aracıdır. Çok iyi para kazanabilir ya da kaybedebilirsiniz. Bizim yatırım anlayışımız kısa vadeli olduğu için borsada para kaybetme ihtimalinizi artırıyor. Borsa uzun vadeli bir yatırımdır. Biz ani fiyat hareketlerinde işlem yaptığımızda kaybetme riski ile karşı karşıya kalıyoruz. Eğer uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız büyük, istikrarlı büyüyen ve düzenli temettü veren şirketlerden bir portföy yapabilirsiniz. Apple, Microsoft gibi yabancı hisse senetleri de alabilirsiniz. Yabancı senetler için bankanıza hesap ve vergilendirme ile ilgili danışmanızda fayda var.

- Fon : Çok geniş kapsamlı bir yatırım aracı olan fonlar seçiminiz doğrultusunda şimdiye kadar anlattığım tüm yatırım araçlarını kapsıyor. Fonlar çeşitli yatırım araçlarından portföy yapılmış bir yatırım aracıdır. Döviz, altın, mevduat ya da borsa ağırlıklı fonlar bulunmaktadır. Bankanızdan ya da tefas sitesinden istediğiniz dağılıma göre alım yapabilirsiniz. Yabancı hisse senedi almanız için birkaç prosedür gerekebilir ama içinde yabancı hisse senedi barındıran fonları bankanızdan herhangi bir fon alır gibi çok kolay bir şekilde alabilirsiniz.

- Tahvil / Bono : Devlet ve şirketlerin kısa ya da uzun dönemli borçlanma araçlardır. Vadesi ve ödeyeceği faiz bellidir. Ancak tahvil ve bonoların bir fiyatı vardır ve bu fiyat piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Çıktığında 100 nominal değerle piyasaya sürülür. Fakat ekonomik koşullar ülke ya da şirket risklerindeki değişimlere fiyatları değişir. Mesela ülke ve ya şirket riski arttığında tahvil ya da bonunun fiyatı düşer. 100 olan değer 90 ya da daha düşük olabilir. Siz bu seviyeden aldığınızda 100 ile arasındaki fark vade sonunda ya da risk azalmaya başladığında sizin oluyor. Yani hem faiz hem de 100-90 =10 puan artı getiriniz olmuş oluyor. Buradaki kazancın nedeni ülkenin ya da şirketin riskinini alarak 90'a düşmüş tahvil ya da bonoyu almanızdır. Çok düşük bir fiyattan risk alarak 10 yıllık bir kağıt aldığınızda ve o tahvil ya da bono risk düştüğünde 100'e yakın ya da daha yüksek bir fiyata ulaştığında çok büyük karlar elde edebilirsiniz.

- Eurobond : Devlet ya da şirketlerin çıkardıkları uzun dönemli döviz cinsi bonolardır. Eurobond alarak döviz bazlı faiz geliri elde edebilirsiniz. Ancak eurobond vergilendirmesi diğer yatırım araçlarından farklıdır. Eurobondun amacı ülke dışındaki kişi ve kurumlara satılmak olduğu için stopaj yolu ile vergi kesintisi yoktur. Siz elde ettiğiniz gelirin vergisini kendiniz hesaplayarak ödemeniz gerekmektedir. Belli bir orana kadar vergi istisnası bulunuyor.

- Kripto Para / Bitcoin : Artık duymayan kalmamıştır. Bir çoğuna akıl dışı gelse de kripto paralar geleceğin fiyatlama ve değer aracı olacağı ihtimali çok yüksek görünüyor. En başta dediğim gibi varlıklarınızı sepet yaparak daha sağlam şekle getirebilirsiniz. Dengeli bir portföy varlıklarınızın değerini koruyacaktır. Peki para kazanmayacak mısınız ? İşte burada paranızın küçük bir bölümü ile jripto para alarak spekülatif durumlarda iyi getiri sağlayabilirsiniz. Portföyünüzün değeri de enflasyon üzeri kazanç sağlayarak size gerçekten para kazandırmış olur. Tabi kripto paralar çok dalgalı oluyor. Genelde birkaç yıl sakin ve düşük seviyede kalıyorlar. boğa sezonu başlamasıyla değerlerini defalarca katlayabiliyorlar. Çok riskli bir yatırım aracı olduğu için iyi düşünerek almanız ya da hiç almamanız faydanıza olacaktır.

- Gayrimenkul : Paranızı gayrimenkule yatırarak değerlendirebilirsiniz. Öncelikle bir ticaret adamı ya da işi para olan çok iyi bir trader değilseniz ikamet ettiğiniz evin sizin olması avantajlıdır. Bunun haricinde paranızın bir kısmıyla kira çarpanı düşük boş kalmayacak güzel konumlu ev ya da dükkan alabilirsiniz. Kira çarpanı aldığınız gayrimenkule verdiğiniz parayı kaç yılda kira olarak geri alabildiğinizi gösterir. Örneğin 500.000 TL fiyatla aldığınız bir evi 2.000 TL kiraya verdiyseniz kira çarpanı 500.000 / 2.000 = 250 aydır.


Bunların dışındaki yatırım araçlarını da fırsat buldukça ekleyeceğim. Yukarıda anlattıklarımın hiçbirini en dipten alıp en tepeden satacak yeteneğe sahip olmadığımız için varlığımı bölerek sepet yapmayı tercih ettim.
Chucky 29.05.2021
 
Bravo. Bizim için en mantıklı tercihler ancak bahsettikleriniz olabilir.

Benim portföy
20 altın 30 döviz mevduat 20 bono 20 yabancı hisse ağırlıklı fon 10 tcd fon

Şimdilik böyle ama arada dağılımı değiştiriyorum. Bi ara besleri inceledim ama zorunluluktan vazgeçtim.
lowermin 29.05.2021
 
Şu anda stopaj avantajıyla banka faizi bana cazip geliyor. Bankalarla pazarlık ederseniz yüzde 20 civarında bir faiz alabilirsiniz. Ben bir süre fonlarda takıldım. Ancak vadeliye yüzde bir-iki faiz kaybım oluyor. En temizi şu anlık benim görüşüm mevduat faizidir. Benim çok param yok. O yüzden çok faketmiyor ama büyük paralarda çok önemli farklar olabilir. Birkaç bankanın hoşgeldin faizini kullandım. Süreleri bitince oranlar çok düştü. Şimdi aylık bağlayacağım. Tabi yatırım tavsiyesi değildir.
keysilor 01.06.2021
 
Ben 56000 dolardan bitcoin aldım. Büyük zararım var. Çıkarsa satıcam ama çıkacak gibi görünmüyor. Bilmediğiniz şeye yatırım yapmayın.
salata 07.06.2021
 
  Hakkımızda Gizlilik İletişim Reklam Twitter Facebook İnstagram