Bilgibir.com

Popüler Konular     Kategoriler
Popüler Kategoriler

Araba boyasına kuş kakası gibi neler zarar verir?


  
Arkadaşlar kuş pisliğinin yani kakasının arabaya ne kadar zarar verdiğini biliyorsunuzdur umarım. Bilmeyenler için ben yazmak istedim. Geçen yıl sıfır bir araba almaya karar verdim. Araba bayilerini dolaştım ve fiyatlar aldım. Bu aralar araba fiyatları kurdan dolayı uçtu. Opel bayisinin birinde müşteri temsilcisi bana yurtdışından getirirken kuş pisliği yüzünden boyasında ufak tefek hasarlar olan araçlarımız var dedi. Bunları daha uygun fiyata veriyorlarmış.

Aslında benim gittiğim bayi dürüst olarak bunu söyledi. Ancak bayideki arkadaş birçok bayinin bu boya hasarlarına rötüş pasta cila yapıp millete kakaladıklarını söyledi. Sıfır arabada böyle bir şey olabileceğine çok şaşırdım. Arabayı alan adam dava açar dedim. Merak etme abi dava açsada bişey çıkmıyor. Genelde bayi ufak tefek hediyeler vererek konuyu kapatıyormuş.

Şu arabaları bir görelim dedim. Arabaların üzerinde kuş pisliği büyüklüğünde belli belirsiz izler vardı. Bayideki arkadaş opel astraya ait bütün kuş pisliği olan yerleri gösterdi. O arabaya 20000 indirim yaptı. Bayi abi sen arabayı kapalı garajda muhafaza etmediğin sürece bu lekeler zaten bir kaç yıla oluşacak dedi. Daha önceki tecrübelerimden de bildiğim gibi hak verdim. Neyse ben o arabayı almaya anlaştım.

Size tavsiyem sıfır araba alsanız dahi arabayı ekspertize sokmanızda fayda var. Çünkü bazı bayiler bu tür hasarları alıcıya söylemiyorlar. Sonra mahkemelik olmak yerine önceden bayiye arabayı ekspere sokacağınız söyleyerek böyle üçkağıtlar yapmasını engelleyebilirsiniz.

Kuş pisliğini gördüğünüz anda çıkarın. Ancak önce üzerine biraz su döküp yumuşamasını beklemenizde fayda var. Ben yumuşamadan silmeye çalıştığımda o bölgede kılcal çizikler oluştuğunu farkettim.

Bunun dışında araba boyasına uzun sürede güneş zarar verir. Eğer koyu renkli bir araca sahipseniz güneş daha çok çekeceği için renginde değişiklik olabilir. Boyayı en güzel korumanın yolu kapalı garaj ama herkes maalesef böyle bir şansa sahip değil.

Arabayı yıkadığınız kimyasallara dikkat edin. Bazıları boyaya kalıcı zarar verebilir.

Yıkama yaparken dikkat edin. Arabanızı fırçayla yıkarsanız genelde kılcal çizikler oluşur. Ayrıca iyi durulanmadan yani boya üzerinde kalıntılar kalmış aracı silmeye çalıştığınızda da boyaya zarar verebilirsiniz. Silerken fiber gibi yumuşak bir bezle silin.
keysilor 01.06.2021
 
Benim başıma kaplamadan dolayı geldi. 4 sene önce kaplama yaptırmıştır. Geçen sene arabayı sağ taraftan sürmüştüm. Usta o bölümdeki kaplamayı çıkarırken bu kaplama güneşte boyaya nüfuz etmiş ve boyaya zara vermiş dedi. Maalesef kaplamayı çıkardık ve bazı yerlerde yanık gibi hareler oluştu.
salata 07.06.2021
 
  Hakkımızda Gizlilik İletişim Reklam Twitter Facebook İnstagram